images
images
images
images

Dünyada General Data Protection Regulation (GDPR) olarak bilinen kişisel veri işleme yasası, ülkemizde Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) olarak uyarlanmıştır. Pazarlama temelli iletişim izinleri de Elektronik Ticaret Kanunu (ETK) kapsamında düzenlenmiştir. Bu iki yasa ile hem müşterilere tanıtım amaçlı elektronik gönderiler yapmak (SMS, Eposta, Push Notification vb.) hem de müşterileri sınıflandırmak ve birey özelinde kampanya amaçlı aksiyonlar almak sınırlandırılmıştır. Bu sınır, bireyin, yani doğrudan müşterinin izin verdiği ölçüyle şekillenmektedir.

Her iki süreç için gerekli kontrolleri sağlayan kurumlar, yasaya uymayan haller için cezalar düzenlemeye başlamıştır. Burada kritik nokta ve pek çok kurumca yapılan yanlış, konunun aslında bir teknolojik mesele olduğu kanısıdır. Oysa temelde insan haklarına bir müdahale vardır ve denetçi kurumlar, işletmelerin “yasaya uyumlanıyormuş gibi” yapılan hazırlıklara üzüntüyle bakmaktadır.

Veri işleme ve gönderi süreçleri için doğru kararları almak, verimli ve etkin teknolojik yapılanmayı sağlamak ve konuyla ilgili uzman avukat danışmanlarımızdan eğitim ve fikir almak için bize ulaşabilirsiniz.

;
Demonuzu Hemen Alın
Bilgilendirmelerden E-Posta ile haberdar olmak istiyorum
BU HİZMETİ ALAN MÜŞTERİLER